Zastosowanie piany PUR

ZASTOSOWANIE PIANY POLIURETANOWEJ
Solidne Docieplenie Stropu i innych Elementów Domu

W budynkach mieszklanych natryskowa pianka poliuretanowa doskonale sprawdza się jako:
1. Docieplenie fundamentów. Doskonała forma izolacji oraz docieplania w jednej warstwie hydro i termo izolacja. Pianka poliuretanowa jest dostatecznie twarda, aby przeciwstawić opór obsypywanej przy fundamentach ziemi. Odporna na wilgoć, przylegająca do ściany z niebywałą siłą uniemożliwiającą zerwanie bądź przemieszczenie. Stanowiąca monolityczną warstwę, nie posiadającą ani 1mb. jakiegokolwiek złączenia mogącego narazić ścianę na zamoknięcie. Niebywale krótki czas wykonania izolacji fundamentów, przykładowe 150 m2 to zaledwie 1 dzień. Od razu można kontynuować zasypywanie. Największą przeszkodą mogą być warunki pogodowe – wymagana temperatura powyżej 16st. Celsjusza, znikoma wilgotność podłoża oraz znikomy wiatr. Zalecane jest zagruntowanie ścian, aby odciąć wilgoć znajdującą się w podłożu, aby nie wpływała negatywnie na natryskiwaną piankę. Warstwa izolacyjna fundamentów najczęściej oscyluje w granicach 5-6cm, co jest odpowiednikiem ok. 10cm styropianu. Izolacja przecciwwilgociowa fundamentów w formie natrysku pianką poliuretanową , jest metodą docieplenia o najkrótszym czasie wykonania.


2. Podposadzkowa warstwa izolująca. Świetnie nadające się ocieplenie natryskowe pianki poliuretanowej, redukuje grubość warstwy izolacji poprzez wysoki współczynnik izolacyjności lambda 0,023W/mK. Dzięki temu ostateczna wysokość podłogi może być również zredukowana. Często ten aspekt jest istotny z racji obsadzanych drzwi, wysokości wylanych schodów itp. Kolejne aspekty przemawiające na korzyść piance poliuretanowej to szczelność naniesionej warstwy, a także doskonale izolujące podłoże np. dla instalacji ogrzewania podłogowego. Dodatkowo, pianka poliuretanowa stosowana jako izolacja, wpływa korzystnie na docieplenie stropu.


3. Docieplenie ścian od wewnątrz. Zazwyczaj tego rodzaju ocieplenie możliwe jest w budynkach wykonanych  w konstrukcji szkieletu drewnianego tzw. kanadyjczyk. W takim przypadku, piana poliuretanowa stanowi wypełnienie które jest nanoszone po wykonaniu instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Izolację pianki pur nanosi się natryskowo od wewnątrz, oczywiście budynek musi być obity z zewnątrz przynajmniej płytą OSB 12mm bądź czymś innym.


4. Docieplenie ścian od zewnątrz. Izolacja pianką natryskową jest wykonywana sporadycznie. Aby to zrobić muszą być zainstalowane listwy o szerokości odpowiadającej docelowej grubości warstwy izolacyjnej. Piankę stanowiącą ocieplenie nanosi się natryskowo wypełniając przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami. Warstwą ostateczną, pokrywającą docieplenie, może być siding, deski szalunkowe lub inne płyty wykończeniowe.


5. Docieplenie stropu. Problem z zaizolowaniem stropu od spodu jak i od góry można rozwiązać stosując natryskową piankę poliuretanową. Twardość izolacji z pianki dopuszcza swobodne chodzenie, a także dodatkow wzmacnia całą konstrukcję stropu. Docieplanie tą metodą jest coraz popularniejsze, a także zapewnia trwałość i dobrą izolację na wiele lat.
Coraz więcej inwestorów decyduje się na wykonanie betonowego stropu skośnego. W przypadku takiej konstrukcji, izolacja natryskową pianką poliuretanową jest doskonałym rozwiązaniem ponieważ:
- zabezpiecza przed deszczem nowopowstający strop i cały budynek który nie ma jeszcze dachu
- taka izolacja idealnie przylega do podłoża, nie zsuwając się zapewnia najskuteczniejszą izolację i jest trwałym ociepleniem na wiele lat
- można po niej swobodnie chodzić
- idealnie izoluje trudnodostępne miejsca pomiędzy stropem a krokwiami
- krótki czas wykonania tego rodzaju docieplenia
W przypadku planowanego kompleksowego remontu dachu na funkcjonującym budynku, doskonałym rozwiązaniem jest natrysk na strop na poddaszu. Szczelność izolacji oraz jej dobra ochrona przeciwwilgociowa nie dopuści to do zalania pomieszczeń, a prace przy wznoszeniu nowej więźby można przeprowadzać bez obawy na zmienne warunki pogodowe.


6. Docieplenie poddasza. Ocieplenie poddasza pianką, idealnie uszczelnia konstrukcję dachu, doskonale dociepla przez co oszczędności zużywanej energi na ogrzewanie są gwarantowane. Docieplenie poddasza pianką poliuretanową jest o tyle istotne, gdyż w budownictwie rozwiązanie dostarczające dodatkowej powierzchni użytkowej właśnie w postaci poddasza stało się dość powszechne. Wiadomo jednak, że poddasze oraz dach ze względu na wystawienie na wiatr czy kontakt ze śniegiem narażone są na duże ubytki ciepła. Stąd docieplanie pianką jest metodą nie tylko łatwą, ale też wysoce efektywną.

INNE ZALETY STOSOWANIA PIANKI POLIURETANOWEJ JAKO IZOLACJI
Wybierając izolację z natryskowej pianki poliuretanowej:
•koszty energii niezbędnej na ogrzanie budynku drastycznie się zmniejszają, praktycznie izolacja się sama zwraca po kilku latach użytkowania.
•eliminujemy mostki termiczne
•stosując ocieplenie poddasza pianką poliuretanową optymalizujemy pracę wentylacji mechanicznej przez co proces wymiany powietrza odbywa się bez strat, a komfort przebywania w pomieszczeniach jest znacznie wyższy. Mamy ciągłe odczucie przebywania w "przewietrzonych" pomieszczeniach. Dodatkowo system wentylacji mechanicznej nie doprowadza do kondensacji pary wodnej ponieważ system wymusza ruch powietrza i działa przeciwwilgociowo.
•izolacja pianki pur idealnie wypełnia nawet najtrudniej dostępne miejsca na poddaszach, szczególnie w skomplikowanych konstrukcjach dachów kopertowych, konstrukcjach "bawolich oczu", konstrukcji łukowych i innych, zapewniając ich skuteczne zaizolowanie i ocieplanie.

Rolnictwo
W rolnictwie pianka poliuretanowa może być stosowana praktycznie wszędzie, czyli
1. Budynki inwentarskie
- kurniki, chlewnie, stajnie, obory
Natrysk pianki poliuretanowej nanoszonej od wewnatrz w budynkach inwentarskich, spełnia zadanie monolitycznej warstwy izolująco uszczelniającej. Grubość warstwy pianki poliuretanowej jest zależna od ogólnego stanu budynku oraz od planowanego stopnia ostatecznej izolacyjności. Zazwyczaj już 3cm warstwa pianki poliuretanowej naniesionej bezpośrednio na blachę stalową o każdym profilu, jest w stanie powstrzymać proces skraplania się. Jeśli warstwę wewnętrzną stanowią płyty styropianowe, wtedy 2cm pianki poliuretanowej jest wystarczające, pod warunkiem równości powierzchni. Jeśli styropian jest nierówny i jest sporo dziur wtedy zużycie pianki poliuretanowej wzrośnie. Naniesienie grubości warstwy pianki pur przekraczające 4cm, ujednorodni warunki temperaturowe wewnątrz obiektu, wyrówna jednorodność wzrostu zwierząt, zmniejszy zużycie paszy na tucz. Przewidywany zwrot kosztów polepszenia izolacyjności obiektu może się zwrócić już po 1-2 miotach. Dalsza produkcja to czysty zysk. Jest to szczególnie ważne kiedy obecne koszty energii są bardzo wysokie, zysk z produkcji jest umiarkowany, a temperatury na zewnątrz skrajne. Dodatkowe zalety izolacji pianki poliuretanowej to estetyka wnętrza, możliwość mycia myjką ciśnieniową. Powierzchnia z wykonanej przez nas pianki nie wchłania wilgoci, nie stanowi podłoża do gnieżdżenia się i wzrostu drobnoustrojów, grzybów, pleśni i gryzoni. Krótki czas realizacji umożliwia precyzyjne zaplanowanie docieplenia bez szkody na cykl produkcyjny.

Firma Superbau posiada  równiez w swojej ofercie, materiały natryskowe przeciwdziałające niszczeniu warstwy izolacji znajdującej się na wysokości na której zwierzęta swobodnie mogą dostać. Nie zapomnij nas o to spytać przy kontakcie z nami e.mail; superbau1@02.pl
2. Obiekty przechowalnicze
- przechowalnie owoców i warzyw, chłodnie bez kontrolowanej atmosfery, chłodnie z kontrolowaną atmosferą
Przechowalnie, to często obiekty adaptowane po stodołach, oborach i pomieszczeniach służących do innych celów. Grubość warstwy docelowo zaplanowanej izolacji z pianki, zależna jest od rodzaju materiału z jakiego zbudowana jest ściana. Generalnie warstwa 4-6cm pianki poliuretanowej naniesionej na mur, jest wystarczająca aby powstrzymać przemarzanie w skrajnych temperaturach. Aby zapewnić gazoszczelność wymagane jest minimum 4cm.
Inną kwestią jest izolacja dachu od spodu. W tym przypadku izolacja pianki poliuretanowej powinna wynosić conajmniej 7cm aby sprostać długotrwałym skrajnie niskim temperaturom.
Pianka poliuretanowa przeznaczona do izolacji przechowalni jest na tyle twarda że pryzmowane warzywa bądź owoce nie uszkodzą izolacji, a pianka ze swojej strony nie dopuści do przemarznięcia warzyw bezposrednio stykających się z izolowaną ścianą. Dodatkowo izolacja poliuretanowa jest wolna od jakichkolwiek zapachów mogących wpłynąć na jakość warzyw bądź owoców. Posiada atest higieniczny PZH.
Poniżej, przykład jednej z wielu realizacji dla zobrazowania Państwu wyglądu powykonawczego
3. Magazyny,
- hale magazynowe do przechowywania płodów rolnych, zboża, ziół itp.
Magazyny to obiekty najczęściej stalowe a szczególnie pokrycia dachów. Podczas zmiennych warunków temperaturowych dochodzi do skraplania się pary wodnej na powierzchni blachy od spodu. Zjawisko to jest doskonale znane każdemu kto posiada stalową halę, halę łukową bądź podobny budynek. Najlepszym rozwiązaniem pod względem kosztów, skuteczności, trwałości i szybkości wykonania jest natrysk pianki poliuretanowej od spodu. Warstwa o grubości conajmniej 2cm jest w stanie powstrzymać proces skraplania się pod warunkiem że obiekt nie jest podgrzewany i nie występuje drastyczna różnica temperatur, w przeciwnym razie grubość 2cm warstwy pianki będzie nie wystarczająca.
4. Inne obiekty, urządzenia które wymagaja odpowiedniej izolacji termicznej jak i hydroizolacji

Izolujemy budynki, instalacje o różnym kształcie i przeznaczeniu tam gdzi termo i hydro izolacja w jednej warstwie jest pożądana. A izolacja z pianki poliuretanowej co warto wiedzieć nie wchłania wilgoci przez co jej parametry izolacyjne są niezmienne.
Stosowane przez nas pianki poliuretanowe, posiadają niezbedne certyfikaty PZH, są równiez dopuszczone do stosowania w budownictwie przez Instytut Techniki Budowlanej.
Jeśli masz obiekt, budynek, pomieszczenie, instalację, konstrukcję i nie wiesz jaką metodą ją zaizolować bądź wypełnić skontaktuj się z nami klikając kontakt superbau1@o2.pl lub biuro@superbau.pl
Przemysł
W przemyśle, najczęściej stosowanym natryskowym systemem pianki poliuretanowej jest system o gęstości powyżej 35 kg/m3w swojej strukturze posiada minimum 90% komórek zamkniętych. Najczęściej ten system stosuje się:
- w docieplaniu i uszczelnianiu hal stalowych służących jako magazyny, hale przechowalnicze, hale przeładunkowe, mroźnie
- w docieplaniu i uszczelnianiu budynków produkcyjnych
- w docieplaniu i uszczelnianiu budynków usługowych takich jak warsztaty samochodowe
- w docieplaniu i uszczelnianiu budynków handlowych takich jak pawilony
- jako izolacja przeciw skropleniowa na metalowych dachach od spodu
- jako izolacja, docieplenie hal stalowych, hal łukowych i innych obiektów o każdym kształcie
- jako izolacja zbiorników otwartych i zamkniętych
- jako izolacja fundamentów budynków o każdym charakterze i przeznaczeniu, a także innych nie wymienionych powyżej miejsc i obiektów
Warstwa izolacyjna pianki poliuretanowej, może być nanoszona na sufit, ścianę, podłogę, wewnątrz jak i na zewnątrz, a także może być wlewana w pustki powietrzne celem polepszenia parametrów izolacyjnych bądź jako warstwa wypełniająco wzmacniająca całą konstrukcję.
Chcesz do nas napisać lub zadzwonić: superbau1@o2.pl  lub biuro@superbau.pl

Pozostałe Zalety
Natrysk piany poliuretanowej spełnia funkcję izolacji termicznej, hydroizolacji lub może stanowić pokrycie. Materiał ten jest bardzo lekki, przez co nie obciąża dodatkowo konstrukcji nośnej. W niektórych przypadkach, można dokonać pokrycia już istniejącego poszycia, przez co eliminujemy problemy z utylizacją odpadów i co za tym idzie obniżają się koszty wykonania oraz znacznie skraca się czas.
Kolejne ważne cechy to:
- jednorodność warstwy, bez żadnych spoin i połączeń technologicznych
- odporność na działanie większości rozpuszczalników i chemikalii
- odporność na działanie grzybów
- idealne przyleganie do większości materiałów takich jak: metal, beton, drewno, eternit
- likwidacja mostków termicznych
- dodatkowe wzmocnienie konstrukcji
- twardość pozwalająca na chodzenie po wykonanej izolacji
- szybkość wykonania do ok. 1000m2 dziennie oraz niski nakład pracy
- bardzo dobra izolacyjność termiczna pozwalająca zastosować o prawie połowę cieńszą grubość warstwy niż styropianowej

Wlew Pianki – profesionalna metoda izolacji trudno dostepnych miejsc
Firma “Superbau” wychodząc na przeciw coraz trudniejszym wymogom współczesnego rynku “izolacyjnego” proponuje niekonwencjonalne techniki izolowania miejsc trudno dostępnych dla trdycyjnych metod aplikacji.
Wlew pianki poliuretanowej to unikalna, najskuteczniejsza forma izolacji miejsc takich jak:
· pustki powietrzne,
· przerwy dylatacyjne,
· ślepe stropy,
· trudnodostępne, zabudowane miejsca w konstrukcjach i inne.
Wlew pianki jest również najdoskonalszą formą izolacji rurociągów z zimnym jak i gorącym czynnikiem. Pianka poliuretanowa z opóźnionym czasem startu, po wlaniu odpowiedniej dawki, wzrasta idealnie wypełniając i co najważniejsze spajając obudowę z rurociągiem. Wysoka skuteczność jest gwarantowana na wiele lat. Rurociąg zaizolowany wlewową pianką poliuretanową nawet po zerwanym metalowym płaszczu ochronnym nie straci własności izolujących, ponieważ pianka poliuretanowa nie wchłania wody. Niewątpliwą zaletą jest krótki czas wykonania.

Operacja ta, polega na wypełnianiu trudno dostępnych pustych przestrzeni w miejscu których, w przeszłości nie został zastosowany żaden materiał izolacyjny. Metoda ta charakteryzuje się dość małym stopniem dewastacji obiektu, dzięki wprowadzaniu pianki poprzez niewielkie otwory. Materiał w chwili wlewu jest w formie płynnej, następnie po kilkudziesięciu sekundach pianka zwiększa swoją objętość dokładnie wypełniając wszystkie puste przestrzenie. Na fotografiach poniżej widzimy poszczególne etapy docieplania metodą wlewu pianki poliuretanowej. Cały proces włącznie z zasklepieniem otworów odbył się w tym samym dniu.

Metoda ta szczególnie polecana jest do:
· budynków niedostatecznie ocieplonych gdzie nie jest możliwe docieplenie z zewnątrz wiążące się z kosztowną zmianą elewacji,
· budynków gdzie istotne jest przeprowadzenie termomodernizacji w krótkim czasie,
· budynków gdzie następuje przemarzanie doprowadzające do niedrożności rur mediów
Wlew pianki poliuretanowej to unikalna, najskuteczniejsza forma izolacji miejsc takich jak:
- pustki powietrzne,
- przerwy dylatacyjne
- ślepe stropy,
- trudnodostępne, zabudowane miejsca w konstrukcjach i inne.
 Wlew pianki jest również najdoskonalszą formą izolacji rurociągów z zimnym jak i gorącym czynnikiem. Pianka poliuretanowa z opóźnionym czasem startu, po wlaniu odpowiedniej dawki, wzrasta idealnie wypełniając i co najważniejsze spajając obudowę z rurociągiem. Wysoka skuteczność jest gwarantowana na wiele lat. Rurociąg zaizolowany wlewową pianką poliuretanową nawet po zerwanym metalowym płaszczu ochronnym nie straci własności izolujących, ponieważ pianka poliuretanowa nie wchłania wody. Niewątpliwą zaletą jest krótki czas wykonania.